Çilek Kurusu Faydaları Nelerdir?

Çilek en güzel yaz meyveleri arasında yer alır. Özellikle her mevsimde çilek tadını duyumsamak isteyen bireyler çilek kurusu satın alabilir. Taze çileklerden elde edilen ürünlerin lezzeti daha fazladır. Çilek kurusu hijyenik ortamda, doğal ve organik şekilde elde edilmesi önemlidir. En Doğal Gurme bu konuda son derece ilgili ve güvenilir firmalardandır.

Çilek Kurusu Faydaları Nelerdir?

Kuru çilek yaş çileğe oranla mishil etkisi daha azdır. Bu nedenle ishal, bağırsak sorunu olanlar da rahatlıkla çilek kurusu tüketebilir. Aynı zamanda çileğin içerisinde birçok vitamin, mineral bulunur. Çilek kurusunun bazı faydaları şunlardır:

  • Çileğin içerisinde fosfor ve demir bulunur. Bu nedenle kan değerlerini düzenler.
  • Kuru çilek kuvvetli bir antioksidan özelliğe sahiptir. Böylece bağışıklığı güçlendirirek hastalıklara karşı korur.
  • Kuru çilek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bu durum hızlı kilo verilmeye yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolü düşürme üzerinde etkisi vardır. Aynı zamanda kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar.
  • Diş minelerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Çilek Kurusu İle Ne Yapılır?

Çilek kurusu soğuk ve sıcak çaylar yapılırken kullanılır. Aynı zamanda sağlıklı atıştırmalık, ara öğün olarak da sıklıkla tüketilir. Çilek kurusu aynı zamanda tatlılarda, sunumlarda, kek ve kurabiyelerde, browni yapımında kullanılır. Çilek kurusu ile harika sunumlar da yapılmaktadır.

Çilek Kurusu Nasıl Yapılır?

Çilekler önceden ısıtılmış 100 derece fırında yaklaşık dört saat bekletilmelidir. Öncesinde tepsinin altına kâğıt serilmelidir. Çileklerin nemli kalmaması için her bölgenin eşit olması sağlanmalıdır. Bu nedenle çilekler fırından alındıktan sonra yaklaşık bir saat oda sıcaklığında bekletilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir