Portakal Kurusu Faydaları Nelerdir?

Portakal Kurusu

Taze portakallar kurutularak aromatik çaylar, tatlılar yapılabilir. Özellikle kış meyvelerini seven bireyler her mevsim portakal kurusu sayesinde istediği tatları elde edebilir. Taze olarak kurutulan portakalların aynı zamanda birçok hastalığa faydası mevcuttur. Portakal kurusu nasıl elde edilir? Genellikle 7-8 kg portakal miktarından bir kg portakal kurusu elde edilir.  En Doğal Gurme bu konuda son derece ilgili ve güvenilir firmalardandır.

Portakal Kurusu Faydaları Nelerdir?

Portakal kurusu C vitamini açısından oldukça zengindir ve bağışıklığı güçlendiren en etkili meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda portakal kurusu kanser hücrelerine karşı koruyarak bireylerin sağlığını güçlendirmesine yardımcı olur. Portakal kurusu faydaları şunlardır:

  • Kan dolaşımının hızlandırılmasına yardımcı olur. Ayrıca damar tıkanıklığı oluşumunu engeller.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.
  • Enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.

Portakal Kurusu İle Ne Yapılır?

Portakal kurusu en çok çaylar yapılırken kullanılır. Aromatik, farklı çaylardan hoşlananlar sıklıkla portakal kurusu kullanır. Ayrıca kek, kurabiye, pasta, tatlılarda portakal kurusu kullanılabilir. Soğuk ve sıcak çaylarda içeceklerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Portakal Kurusu Nasıl Yapılır?

Portakallar yıkanmalı ve yuvarlak şekillerde doğranmalıdır. Fırın tepsisine yağlı kâğıt serilmelidir. Üzerinde dilimlenen portakallar dizilir ve 60 derece fırında yaklaşık dört saat kurutulur. Ancak direkt olarak güneş ışığında da portakallar kuruyabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir